Takoni
Stokvis Tapes
VIA
Pod koniec lutego br. zarząd bielskiej spółki FCA Powertrain Poland zapowiedział zamiar zwolnienia trzystu osób z około 800-osobowej załogi. - Udało się wynegocjować na tyle korzystne warunki odejścia, że chętnych jest znacznie więcej - mówi Wanda Stróżyk, szefowa „Solidarności” w spółkach Fiata.

Zdaniem pracodawcy przyczyną tak dużych zwolnień był fakt, że „w wyniku wprowadzenia przez Komisję Europejską regulacji dotyczących emisji spalin silników spalinowych nastąpił spadek zamówień na silniki, czego konsekwencją jest konieczność zakończenia przez FCA Powertrain Poland produkcji silników TwinAir oraz ograniczenie produkcji silników GSE i SDE”.

"Mogliśmy jedynie zabiegać o najbardziej korzystne warunki odejść"
Negocjacje w sprawie programu dobrowolnych odejść zaczęły się jeszcze w lutym, a ostateczne porozumienie w sprawie ograniczenia przymusowych zwolnień grupowych w tej spółce podpisane zostało 11 marca. - Nie było szansy na negocjowanie rozmiaru planowanych zwolnień, mogliśmy jedynie zabiegać o najbardziej korzystne warunki odejść, w tym przede wszystkim rozmiar odpraw. Jestem przekonana, że udało się nam wynegocjować bardzo dobre zapisy. Najlepszym tego dowodem jest liczba pracowników, którzy zgłosili gotowość dobrowolnego odejścia z firmy. W tej chwili jest to 530 osób! - relacjonuje Wanda Stróżyk.

Podpisane porozumienie przewiduje dwie – zaś wliczając rozwiązania dla pracowników w wieku przedemerytalnym, nawet trzy – propozycje dobrowolnych odejść z bielskiego zakładu. W każdym przypadku gwarantujące pracownikom odprawy znacznie wyższe od ustawowego minimum. Osoby, które gotowe są przejść do pracy w innych spółkach motoryzacyjnych (FCA Poland w Tychach lub zakłady Stellantis w Tychach lub Gliwicach), mogą liczyć m.in. na pakiet odpraw wspierający zmianę miejsce zatrudnienia w wysokości od 12 do 14 miesięcznych wynagrodzeń, uzależniony od stażu pracy (w FCA/FAP/FSM).

Pierwsze odejścia w maju
Z kolei osoby, które zadeklarują gotowość definitywnego rozstania z FCA, mogą liczyć na odprawy w wysokości od 8 do 24 miesięcznych wynagrodzeń. Ich wysokość także uzależniona jest od stażu pracy w FCA lub FAP czy jeszcze FSM. Specjalna oferta została przygotowana dla osób, które nabędą prawo do emerytury w latach 2023-2026 (tu odprawy wyniosą od 13 do 24 miesięcznych wynagrodzeń).

- Najwięcej osób chce skorzystać z propozycji definitywnego odejścia z firmy. W tej chwili pracodawca szykuje powiadomienia dla wybranych osób. Pierwsze odejścia zaczną się w maju, a największa grupa rozstanie się z FCA w czerwcu tego roku. Trzeba dodać, że wszyscy oni – podobnie jak cała reszta pracowników Powertrain - objęci zostali wywalczonymi przez nas podwyżkami wynagrodzeń. W styczniu wzrosły one o 388 zł i o dokładnie taką samą kwotę wzrosną jeszcze w maju - podkreśla przewodnicząca międzyzakładowej komisji NSZZ „Solidarność” FCA Poland.
0
Udostępniono
baza dostawcow

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

METCHEM Sp. z o.o.
VIA Technika Obróbki Powierzchniowej Sp. z o.o.
RAMPF Production Systems GmbH & Co.
Sigfox Poland Sp. z o.o.
BWI Poland Technologies Sp. z o.o.
ANT Solutions Sp. z o.o.