Stokvis Tapes
Aalberts
VIA
6 października w strefie inwestycyjnej w Tucznawie oficjalnie otwarto fabrykę separatorów do baterii litowo-jonowych.

W zakładzie, produkującym na potrzeby branży motoryzacyjnej, docelowo ma pracować 1000 osób.

SK hi-tech battery materials Poland, spółka należąca do koreańskiego koncernu SK Innovation, uruchomiła pierwszy etap produkcji. Aktualnie zatrudnia 400 osób. Wraz z rozbudową i zwiększaniem mocy, w fabryce pracować ma 1 000 osób, a powstawać tam 860 mln m2 separatorów rocznie. Oznacza to, że będzie to wiodący zakład SK Innovation. Separatory to element akumulatorów, wykorzystywanych w samochodach elektrycznych.

- Niezmiernie cieszę się, że to właśnie w Dąbrowie Górniczej realizowana jest inwestycja o tak dużym znaczeniu dla gospodarki naszego kraju. W otwartej dzisiaj fabryce koreańskiego koncernu SK Hi-Tech produkowane będą separatory do baterii elektrycznych. To pierwszy i docelowo największy zakład koncernu w Europie, który będzie miał znaczący udział we wzroście polskiego eksportu w branży automotive. Cieszę się również, że kosztem 7 miliardów złotych powstaje nowoczesny zakładu, w którym docelowo zatrudnienie znajdzie 1000 osób. Będzie to impuls dla innowacji, które z czasem staną się alternatywą dla tradycyjnego przemysłu, dominującego do tej pory w naszym regionie - podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

- Co szczególnie ważne dla gospodarki naszego miasta, nowa fabryka to nie tylko miejsca pracy, ale również ogromna szansa dla małych i średnich przedsiębiorstw, które będą mogły rozwijać się kooperując z globalnym koncernem. Tym bardziej jestem dumny, że choć międzynarodowa konkurencja była bardzo duża, inwestorzy zdecydowali się ulokować swój kapitał właśnie w Dąbrowie Górniczej. Nie byłoby to możliwe bez ogromu pracy wykonanej przez moich współpracowników oraz osoby zaangażowane w ten projekt. Jestem za to bardzo wdzięczny, bo otwarcie zakładu koreańskiego giganta w Europie, w Polsce, a konkretnie Dąbrowie Górniczej potwierdza, że jesteśmy doskonale przygotowani do obsługi największych projektów inwestycyjnych - dodaje prezydent miasta.

Uruchomienie produkcji w dąbrowskiej Tucznawie ma kluczowe znaczenie dla budowy łańcuchów dostaw rozwijającego się sektora elektromobilności. W 2020 r. znacząco wzrósł eksport akumulatorów litowo-jonowych, wykorzystywanych w autach elektrycznych. Separatory są ważną częścią tego produktu. Wartość tego typu podzespołów w zeszłym roku wyniosła 4 mld euro, prawie dwa razy więcej niż w 2019 r. Dąbrowskie zakłady SK Innovation będą zatem istotnym elementem tej biznesowo-technologicznej układanki.
0
Udostępniono
baza dostawcow

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

METCHEM Sp. z o.o.
Trucksystems.pl Sp. z o.o.
Mabuchi Motor Poland Sp. z o.o.
YETICO S.A.
Smart Project Rokicki Śliwka Sp. k.a.
STALMAX Sp. z o.o.