W fabryce General Motors Manufacturing Poland w Gliwicach zawarto w ostatnich dniach porozumienie płacowe.
W informacji zamieszczonej w serwisie związku NSZZ"Solidarność" GMMP czytamy:
"11 grudnia 2009 r. odbyło się spotkanie negocjacyjne. W następstwie intensywnego i konstruktywnego dialogu pomiędzy przedstawicielami KM NSZZ Solidarność (Mirosław Rzeźniczek i Robert Potempa) a Dyrekcją GME (Reinald Hoben, szef produkcji GME) zostały zaakceptowane nasze żądania.
Jeśli dojdzie do ostatecznego podpisania porozumienia ochronione będą miejsca pracy w GMMP, zapewniona zostanie perspektywa rozwoju dla naszego zakładu na lata przyszłe.
Uważamy że biorąc pod uwagę okoliczności i wielką skalę działań oszczędnościowych dotykających wszystkie lokalizacje Opla, uzyskano możliwość podpisania porozumienia bardzo korzystnego dla pracowników GMMP.
Porozumienie zostanie podpisane pomiędzy Solidarnością a Dyrekcją GME, po akceptacji przez Radę Europejską GM.
Ustalenia są następujące:
- Zamrożenie płac w roku 2009r.
- Rewaloryzacja płac od stycznia 2010r w wysokości 3,3%, - nie dotyczy najniższego poziomu TMPw.
- W kwietniu 2010r wypłata jednorazowej premii za pomyślne uruchomienie GCV w wysokości 3,3% rocznego wynagrodzenia należnego za rok 2009. Premia ta przysługuje pracownikom zatrudnionym na dzień jej wypłaty proporcjonalnie do okresu ich zatrudnienia w 2009 roku.
- W roku 2011 rewaloryzacja funduszu płac, zgodnie ze wskaźnikiem wzrostu wynagrodzeń w województwie śląskim za rok 2010.
- Struktura wynagrodzeń nie ulegnie zmianie (dotyczy dodatków płacowych m.in. IMPU, FCP)
- Zapewniony zostanie udział pracowników w zysku i w akcjach na równych zasadach, tak jak w innych zakładach Opla.
Powyższe ustalenia zostały dokonane w oparciu o plan biznesowy zaprezentowany przez GME na posiedzeniu Europejskiej Rady Pracowników w dniu 10.12.2009r w Ruesselsheim. Sukcesem negocjacji jest fakt, że dotychczasowe działania oszczędnościowe prowadzone od 2008r zostały przez GME uwzględnione. Uzyskaliśmy potwierdzenie że nie nastąpi dalsze zmniejszenie liczby pracowników w GMMP. Jeśli miałoby dojść do redukcji zatrudnienia wśród pracowników zatrudnionych na tzw. funkcjach centralnych, będą one się odbywały na zasadzie dobrowolnych odejść.
Ponadto, nie są oczekiwane obniżki wynagrodzeń a na poczet corocznych oszczędności kosztów pracy na poziomie 5,55mln euro zostaje zaliczone zamrożenie płac w roku 2009, którego efekt jest liczony przez kolejne lata.
Oczekiwaliśmy że na spotkaniu Europejskiej Rady Pracowników w dn. 16 grudnia 2009 r., zostanie podjęta decyzja pozwalająca na ostateczne podpisanie porozumień lokalnych. Decyzja ta jednak została odłożona na kolejne spotkanie w styczniu 2010 r. ponieważ w dalszym ciągu nie ma ostatecznej decyzji dotyczącej przyszłości zakładu w Antwerpii.
Nie obawiamy się zmian w treści porozumienia ponieważ została ona zaakceptowana i zatwierdzona przez szefa produkcji GME Reinalda Hobena w obecności Dyrekcji GMMP."