NSG UK Enterprises, należąca do NSG Group, podpisała umowę zakupu energii elektrycznej (PPA) z EDP Renewables (EDPR), czwartym co do wielkości producentem energii odnawialnej na świecie, na zakup energii elektrycznej generowanej przez farmę wiatrową zlokalizowaną w Polsce.
John Wilgar, Dyrektor Zakupów w NSG Group dodał: Cieszymy się, że możemy podpisać naszą pierwszą wirtualną umowę zakupu energii elektrycznej z naszym partnerem EDPR, zaspokajającą większość naszego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. Pomaga nam to zabezpieczyć energię elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych po przewidywalnych kosztach w długim okresie, na rynku z siecią o wysokiej emisyjności dwutlenku węgla. Stanowi to znaczący krok w kierunku realizacji naszych celów związanych ze zrównoważonym rozwojem, wspierający nasze działania na rzecz przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym.
Jest to pierwsza wirtualna umowa zakupu energii elektrycznej zawarta przez NSG Group i pierwsza umowa zakupu energii elektrycznej podpisana przez producenta szkła w Polsce. Grupa będzie odbierała 51% energii z farmy wiatrowej, której łączna moc zainstalowana wynosi 70 MW. Umowa zakupu energii elektrycznej pozostanie w mocy przez 10 lat, począwszy od stycznia 2022 roku.
W ramach umowy około 100 gigawatogodzin (GWh) rocznego zapotrzebowania Grupy na energię elektryczną będzie dostarczane po stałej cenie, zmniejszając jej narażenie na zmienne, jak można to obecnie zaobserwować, ceny hurtowe energii elektrycznej. Taka ilość czystej energii stanowi ekwiwalent uniknięcia emisji dwutlenku węgla przez prawie 15 000 samochodów osobowych jeżdżących w okresie jednego roku lub ponad 278 milionów kilometrów przejechanych przez przeciętny samochód osobowy.
Schneider Electric, wiodący na świecie doradca w zakresie zamówień korporacyjnych na energię odnawialną, udzielał NSG Group wsparcia w trakcie dokonywania wyboru i podczas negocjacji dotyczących projektu.
- To ekscytujące, że możemy współpracować z pierwszym producentem szkła, który wprowadzi odnawialną energię elektryczną w Polsce - powiedział Philippe Diez, Partner Sustainability Business Division Europe w Schneider Electric. - Producenci szkła mają do odegrania krytyczną rolę w usuwaniu śladu węglowego w skali globalnej - zwłaszcza jeśli chodzi o sektor motoryzacyjny - i gratulujemy NSG Group ich zaangażowania w pozyskiwanie odnawialnej energii.
NSG Group stawia sobie za cel pozyskiwanie ekwiwalentu co najmniej 50% zużywanej energii elektrycznej (w kilowatogodzinach) globalnie ze źródeł odnawialnych do roku finansowego 2024. Niniejsza umowa zakupu energii elektrycznej przyczyni się do realizacji tego celu oraz do osiągnięcia celu Grupy ustanowionego w ramach inicjatywy Science Based Targets w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla poprzez uniknięcie emisji około 80 000 ton dwutlenku węgla rocznie.
Jak na pierwszą umowę VPPA dla NSG Group, uzgodniony harmonogram prac był bardzo ambitny. Wymagało to sprawnej pracy wielofunkcyjnych zespołów po stronie EDPR i NSG, przy wsparciu Schneider Electric i zewnętrznych kancelarii prawniczych – mówi Łukasz Kuter, Category Manager Energy Projects w NSG Group. – Wszyscy uczestnicy wykazali się determinacją, zaangażowaniem i profesjonalizmem, co pozwoliło ostatecznie podpisać umowę w terminie umożliwiającym jej wejście w życie od 1 stycznia 2022. Jestem dumny z tego, że zrealizowaliśmy cel i mamy pierwszą w NSG Group i pierwszą w polskiej branży produkcji i przetwórstwa szkła umowę VPPA. Jest to tym ważniejsze, że generowanie energii w Polsce wiąże się z wysoką emisją CO2 i pod tym względem nasz kraj nie jest dobrze postrzegany, gdyż mamy wieloletnie opóźnienie względem liderów. Jako że produkcja i przetwarzanie szkła są procesami energochłonnymi, umowa pozwala nam nieco złagodzić skokowy wzrost kosztów mediów energetycznych, w tym szczególnie odczuwalny, bezprecedensowy wzrost cen gazu ziemnego.
- Obecna sytuacja boleśnie pokazuje, od jak wielu czynników zależne są rynki energii i jak nieprzewidywalne potrafią być ceny. Umowa pozwala nam stabilizować bazę kosztową w dłuższym okresie, uniezależnić duży wolumen energii od czynników ryzyka takich jak system EU ETS (konkretnie ceny praw do emisji CO2), czy od skokowych zmian cen energii na giełdach jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach. To w stu procentach czysta energia produkowana przez farmę wiatrowa zlokalizowaną w Polsce! Wnosimy swój wkład do procesu dekarbonizacji przemysłu, realizując własne cele oraz oczekiwania naszych klientów i akcjonariuszy NSG Group. W mojej ocenie umowy typu PPA mają duży potencjał zarówno jako narzędzie do ograniczania emisji CO2 z przemysłu, jak i stabilizowania kosztów odbiorców oraz przychodów producentów energii odnawialnej. Jestem pewien, że po tym sukcesie, w NSG Group pojawią się kolejne tego typu umowy! - podsumowuje Łukasz Kuter, Category Manager Energy Projects w NSG Group.
Grupa dąży do osiągnięcia 2% rocznej redukcji emisji dwutlenku węgla (Zakres 1 i 2) w trzyletnim okresie obowiązywania planu. Ambicją Grupy jest osiągnięcie do 2030 roku 21% redukcji w porównaniu z poziomem z roku 2018 oraz uszczegółowienie planu osiągnięcia neutralności węglowej poprzez wdrażanie przełomowych innowacji. (*)
O NSG Group w Polsce
Pilkington zajmuje się produkcją szkła od roku 1826. W roku 2006 firma Pilkington połączyła się z japońskim koncernem NSG Group. Marka Pilkington została zachowana jako nazwa produktów Grupy przeznaczonych dla przemysłu budowlanego i motoryzacyjnego. NSG Group jest obecnie jednym z największych światowych producentów szkła i produktów szklanych. W Polsce Grupa jest reprezentowana przez 3 spółki, które łącznie zatrudniają ponad 4000 pracowników.
W zakładach produkcyjnych jednej ze spółek – Pilkington Automotive Poland powstają systemy oszkleń przeznaczone dla największych producentów samochodów na świecie, a także do samochodów ciężarowych. Spółka jest właścicielem dwóch nowoczesnych zakładów produkcyjnych – fabryki w Sandomierzu oraz w Chmielowie. Produkowane są w nich szyby hartowane i laminowane, przednie, boczne, tylne i dachowe.
Polska
NSG Group podpisała umowę na zakup odnawialnej energii elektrycznej
- Szczegóły
- Autor: NSG Group