Takoni
Stokvis Tapes
VIA
morpak_logo9 grudnia 2013 roku, w Łazienkach Królewskich w Warszawie, odbyła się gala wręczenia nagród laureatom XVI edycji Konkursu Polski Produkt Przyszłości (PPP), organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

W uroczystości udział wzięli podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Dariusz Bogdan, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak oraz autorzy tegorocznych prac konkursowych i laureaci poprzednich edycji Konkursu, przedstawiciele świata nauki i biznesu, przedstawiciele administracji oraz parlamentarzyści.

Konkurs Polski Produkt Przyszłości jest okazją do zaprezentowania szerokiej publiczności innowacyjnych produktów. Stanowi również narzędzie służące zmianie postaw i świadomości w zakresie potrzeby wdrażania innowacji i korzyści wynikających ze współpracy sektora B+R i biznesu. Adresatami przedsięwzięcia, w którym udział jest bezpłatny, są naukowcy i wynalazcy reprezentujący innowacyjne przedsiębiorstwa i ośrodki naukowo-badawcze.

O nagrodę „Polski Produkt Przyszłości” w kategorii wyrób i technologia przyszłości w fazie przedwdrożeniowej ubiegać się mogą rozwiązania doprowadzone najdalej do etapu prac wdrożeniowych. W kategorii rozwiązań znajdujących się w fazie wdrożeniowej zgłaszane produkty powinny być wdrożone do praktyki produkcyjnej co najmniej od 12 miesięcy, nie dłużej jednak niż 21 miesięcy przed datą zgłoszenia projektu do Konkursu.

Projekty oceniane są przez grono niezależnych ekspertów. Przyjęte kryteria oceny to przede wszystkim poziom innowacyjności rozwiązania i zapotrzebowania rynku na produkt oraz wpływ na środowisko. Istotne znaczenie przy wyborze najlepszych przedsięwzięć mają również: porównywalność parametrów technicznych z odpowiednikami światowymi, wzrost eksportu i zatrudnienia, konkurencyjność cenowa oraz kwestie związane z ochroną własności przemysłowej.

W 2013 roku do prestiżowego grona ponad 100 laureatów Konkursu PPP dołączyli autorzy ośmiu, spośród 43 zgłoszonych nowatorskich rozwiązań, w następujących kategoriach:

Kategoria „wyrób przyszłości w fazie przedwdrożeniowej”

Nagroda

„Wysokoenergetyczny kwasowy akumulator węglowo-ołowiowy”, projekt zgłoszony przez Instytut Chemii Przemysłowej z Warszawy i Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego

W konstrukcji kratek akumulatora wykorzystano lekki porowaty materiał węglowy. Dzięki temu uzyskano wyraźną redukcję masy akumulatora, a tym samym wzrost energii właściwej. Zastosowanie go do magazynowania energii elektrycznej generowanej w małych, lokalnych siłowniach wiatrowych i słonecznych przyczyni się do zwiększenia udziału odwracalnych źródeł energii w całkowitym bilansie energetycznym kraju. Obniży to ilość dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery przez elektrownie węglowe.

Wyróżnienia
„Modułowy multiplatformowy system przechowywania pojazdów samochodowych w miastach”, projekt zgłoszony przez Hydromega Sp. z o.o. z Gdyni i Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych z Poznania

Jest to w pełni zautomatyzowany, modułowy, wielopoziomowy system parkingowy. Realizacja projektu była ściśle związana z popytem na nowe miejsca parkingowe w miastach, a szczególnie budowane w konwencji automatycznych parkingów wielopoziomowych. Zastosowanie systemów parkingowych w przestrzeni miejskiej, gdzie występują ograniczone możliwości rozbudowy, znacząco poprawi jakość życia osób parkujących samochody, poprawi bezpieczeństwo transportu samochodowego i atrakcyjność przestrzeni centrów miast.

„Automatyczny Biodetektor Toksyczności Ogólnej Wody - ABTOW”, zgłoszony przez Uniwersytet Śląski w Katowicach i Abtow Biotechnology Sp. z o.o. z Katowic

Zaproponowane rozwiązanie opiera się na zastosowaniu kultur bakterii posiadających naturalną wrażliwość na szerokie spektrum substancji niebezpiecznych, przy zachowaniu szybkiej reakcji układu w granicach 90 sekund od wprowadzenia analizowanej wody do urządzenia. Technologia ABTOW zapewnia ciągły monitoring jakości wody pod względem obecności substancji niebezpiecznych w wodzie oraz stanowi doskonały punkt kontrolny w procesie uzdatnia i monitoringu wody. Znajduje zastosowanie zarówno w zakładach wodociągowych, jak i przedsiębiorstwach przetwórstwa spożywczego.

„Urządzenie do rehabilitacji kończyny górnej - PICTOR”, zgłoszone przez Terma Sp. z o.o. z Gdańska

Urazy stawu nadgarstkowego są jednymi z najczęstszych schorzeń w zakresie układu kostno-stawowego człowieka. Aparat PICTOR umożliwia wykonywanie ćwiczeń samowspomaganych, czynnych oraz czynno-oporowych, a także ćwiczeń biernych ruchów obrotowych przedramienia. Urządzenie dedykowane jest podmiotom opieki zdrowotnej, świadczących usługi z zakresu kinezyterapii, ale także do rehabilitacji w warunkach domowych (dzięki możliwości weryfikacji jakościowej i ilościowej przez fizjoterapeutę na odległość).

Kategoria „wyrób przyszłości w fazie wdrożeniowej”

Nagroda

„PIAP GRYF® mały robot do rozpoznania”, zgłoszony przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów z Warszawy

RobotPIAP GRYF®jest innowacyjnym i zaawansowanym technologicznie zdalnie sterowanym urządzeniem przeznaczonym do szybkiego rozpoznania terenu i miejsc trudnodostępnych oraz do przeprowadzania tam różnego rodzaju interwencji. Dzięki unikatowym cechom robota tj.: małe gabaryty, niewielka masa, duża zwrotność, prosty załadunek i transport, rekonfigurowalność, przyczynia się szybkiej eliminacji zagrożeń przez wyspecjalizowane służby. Jego cena jest ponad dwukrotnie mniejsza od innych robotów o zbliżonych funkcjonalnościach.

Wyróżnienie

„Linia toroidalnych zbiorników Hit do samochodowych instalacji LPG”, zgłoszona przez ELPIGAZ Sp. z o.o. z Gdańska

Konstrukcje samochodów zmieniają się w kierunku wykorzystania do maksimum przestrzeni w autach i obniżenia ciężaru, przy jednoczesnym zwiększeniu zasięgu na jednym tankowaniu. Spełnieniem tych oczekiwań jest nowoczesna linia toroidalnych zbiorników Hit do samochodowych instalacji LPG. Stosowane rozwiązanie konstrukcyjne pozwalające na obniżenie masy zbiornika, a co za tym idzie, zmniejszenie ciężaru instalacji gazowej i zmniejszenie masy pojazdu zasilanego gazem jest innowacyjne w skali świata. Nowy produkt daje wymierne oszczędności, zarówno w aspekcie finansowym jak i ekologicznym.

Kategoria „Technologia przyszłości w fazie przedwdrożeniowej”

Nagroda

„Yarrowia technology - przemysłowy proces namnażania drożdży”, zgłoszona przez SKOTAN S.A. z Katowic

Projekt jest pierwszą kompleksową technologią realizującą pełne zagospodarowanie materiałów poprodukcyjnych w produkcji biopaliw. Jego efektem jest uzyskanie materiału paszowego w postaci drożdży, które charakteryzują się niepowtarzalnymi wartościami odżywczymi. Zastosowanie tej technologii przyczynia się także do eliminowania obciążeń dla środowiska naturalnego.

Kategoria „technologia przyszłości w fazie wdrożeniowej”

Nagroda

„Technologia wytwarzania foteli i miejsc siedzących dla pojazdów komunikacji zbiorowej ULTRALIGHT SEAT” zgłoszona przez STER Sp. z o.o. z Poznania

Technologia opiera się na nowej konstrukcji narzędzi do produkcji siedzeń dla pojazdów transportu publicznego. Dzięki niej można otrzymać w szybki sposób nowy produkt o innych cechach designu przy zachowaniu powtarzalności i szybkości produkcji, które decydują o niskich kosztach. Efektem wdrożenia nowej technologii ULTRALIGHT SEAT jest kilkukrotny wzrost wydajności i znaczna poprawa jakości produkowanych wyrobów, z jednoczesną możliwością indywidualizacji zamówień.

Nagroda Specjalna „eCO2innowacja”, ufundowana przez Ministra Gospodarki dla produktu o największym potencjale w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, została przyznana Instytutowi Chemii Przemysłowej z Warszawy i Wydziałowi Chemii Uniwersytetu Warszawskiego za projekt ”Wysokoenergetyczny kwasowy akumulator węglowo-ołowiowy”.

Aktu wręczenia nagród i wyróżnień laureatom XVI edycji Konkursu Polski Produkt Przyszłości dokonali wspólnie Dariusz Bogdan i Bożena Lublińska-Kasprzak.

Konkurs Polski Produkt Przyszłości, finansowany przez Ministerstwo Gospodarki ze środków budżetu państwa, objęty jest honorowym patronatem Ministra Gospodarki.
0
Udostępniono
MotoSolutions

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Etyfol
Etisoft Sp. z o.o.
Gumitex Sp. z o.o. Sp.k.
Link International Transport
ITA Sp. z o. o.  Sp. k.
METCHEM Sp. z o.o.