Takoni
Stokvis Tapes
VIA
altObroty całkowite Agencji Członkowskich w trzecim kwartale br. wyniosły 517 mln PLN i w porównaniu z kwartałem poprzednim wzrosły o 5,5 proc.

Porównując 3Q2012 do 3Q2011 wzrost wynosi niecały 1 proc. Nie sposób uniknąć porównania z analogiczną sytuacją, która miała miejsce na przełomie 2008/2009 roku, kiedy to na fali europejskiego kryzysu wzrost obrotów agencji zatrudnienia zrzeszonych w PFHR nie przekroczył progu 1 proc.

Realne straty sektora są widoczne, jeżeli bliżej przyjrzymy się wynikom uzyskanym przez Agencje. Porównując wzrosty pomiędzy drugim i trzecim kwartałem w latach ubiegłych, wyraźnie widzimy, że wynik z którym mamy do czynienia w tym roku jest zdecydowanie gorszy. W 2009 roku obroty pomiędzy 2 a 3 kwartałem wzrosły aż o 23 proc., w latach 2010 i 2011 o około 13,5-14 proc., natomiast w tym roku zaledwie o 5,5 proc.  Wyniki całkowite są głównie determinowane przez obroty z zakresu pracy tymczasowej, przyjrzyjmy się więc tym obrotom.

W zakresie pracy tymczasowej Agencje zrzeszone w Polskim Forum HR wygenerowały w sumie obrót na poziome 468 mln PLN. W porównaniu do poprzedniego kwartału nastąpił ponad 7 procentowy wzrost, jednak porównując dane do roku ubiegłego mamy do czynienia ze spadkiem na poziomie 0,5 proc. Po raz pierwszy odkąd zbieramy dane spotykamy się z sytuacją kiedy w porównaniu rok do roku notujemy spadek obrotów. Należy pamiętać, że obroty z pracy tymczasowej zawierają w sobie wszystko, a więc pensje pracowników, wszelkie składki i świadczenia, a  biorąc pod uwagę, że płaca minimalna w 2011 roku (która jest podstawą do wyliczenia większości składek i świadczeń) była niższa niż w roku 2012, widzimy że odnotowany spadek w rzeczywistości jest dużo większy. Do tej pory pomiędzy 2 a 3 kwartałem zawsze występował wzrost obrotów. Największy ponad 25 proc. w roku 2009, kolejne wzrosty były już niższe w 2010 było to 14,4 proc., a w 2011 odpowiednio 12,4 proc., w tym roku po raz pierwszy notujemy wzrost jednocyfrowy - 7,34 proc.

W trzecim kwartale 2012 roku FTE (czyli liczba pełnych etatów wypracowana przez pracowników tymczasowych) wyniosło ponad 46 tys., porównując te dane do drugiego kwartału br. widzimy znaczny, bo ponad 13 procentowy wzrost. Jednak odnosząc wynik za 3Q2012 do roku ubiegłego (3Q2011) widzimy spadek o prawie 2,5 proc.

Spośród wszystkich godzin przepracowanych przez pracowników tymczasowych zatrudnionych w Agencjach Członkowskich (w 3Q2012 r. liczba ta wyniosła ponad 23 mln), 90 proc. było wypracowane w oparciu o umowy o pracę. Tendencja ta, mimo że niezmienna od lat, jest warta podkreślenia, szczególnie w sytuacji nasilającej się krytyki elastycznych form zatrudnienia, a zwłaszcza nadużywania przez przedsiębiorstwa umów cywilnoprawnych.

Obroty w sektorach
forum hr 3Q2012
W obrotach całkowitych największy udział ma branża motoryzacyjna prawie 17,5 proc., następna w kolejności jest branża przemysłu maszynowego 14 proc., oraz branża spożywcza - prawie 9,4 proc. Najmniejszy udział w obrotach należy do branży sektora publicznego, branży hotelarsko-gastronomicznej oraz telekomunikacyjnej, warto zauważyć, że wszystkie te sektory odnotowały duże spadki w porównaniu z trzecim kwartałem ubiegłego roku.

Porównując strukturę obrotów w 3Q2012 roku do 3Q2011 roku obserwujemy zmiany, które są odczuwalne dla całej gospodarki. Przemysł motoryzacyjny, który miał największy udział w obrotach Agencji Członkowskich spadł o ponad 12 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. „Agencje zatrudnienia odczuwają pesymistyczne nastroje pracodawców. Widoczne jest to przede wszystkim w motoryzacji. Obroty tej branży na świecie spadły o 25 proc. Jako, że większość odbiorców naszych klientów zlokalizowana jest za granicą wpływa to znacznie na kondycję sektora również w Polsce” -  komentuje Anna Wicha Prezes Polskiego Forum HR.

Aż o ponad 17 proc. spadły obroty w branży handlowej, na co wpływ ma zmniejszenie konsumpcji spowodowane spadkiem dochodów i niepewną sytuacją na rynku pracy. Ponad 25 procentowy spadek zanotowała branża hotelarsko-gastronomiczna, natomiast udział sektora publicznego zmalał o ponad 33 proc.

„Zdecydowany spadek obrotów (na poziomie 10 proc.) odnotowaliśmy również w branży budowlanej, co jest spowodowane w głównej mierze  zakończeniem projektów związanych z Euro 2012 i wstrzymanie nowych inwestycji. Należy pamiętać, że nasz udział w tym obszarze, ze względu na obostrzenia legislacyjne, nadal jest niewielki. Dokładamy wszelkich starań aby pracownicy tymczasowi, posiadający niezbędne kwalifikacje zawodowe mogli podjąć zatrudnienia również w branży budowlanej” - zaznacza Anna Wicha Prezes Polskiego Forum HR.

Największe wzrosty odnotowały takie branże jak farmaceutyka – prawie 72 procentowy wzrost obrotów, branża związana z produkcją sprzętu AGD i mebli urosła o ponad 42 proc. Następne w kolejności są inżynieria prawie 21 proc. wzrost oraz branża spożywcza, która odnotowała wzrost na poziomie 17 procent.

„Wzrost zainteresowania pracą tymczasową w branżach takich jak np. farmaceutyka spowodowany jest dwoma czynnikami. Z jednej strony agencje usilnie szukają nowych klientów w obszarach, których potencjał do tej pory nie został w pełni wykorzystany. Z drugiej strony coraz więcej sektorów gospodarki otwiera się na elastyczne formy zatrudnienia. Rynek  farmaceutyczny jest tego dobrym przykładem. Brak stabilizacji w tym sektorze przekłada się bezpośrednio na zmianę strategii zatrudnienia  i wykorzystanie rozwiązań które pozwolą na szybkie dostosowanie się do postępujących zmian w otoczeniu biznesowym.” – komentuje Anna Wicha

Kolejną oznaką spowolnienia na rynku jest spadek ilości klientów agencji, w porównaniu do 2Q2012 roku liczba klientów Agencji Członkowskich spadła o 1,29 proc. i wyniosła 2 977 firm.
0
Udostępniono
MotoSolutions

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

 Quality Control Innovation System Sp. z o.o.
ISRINGHAUSEN Sp. z o.o.
Nifco Poland Sp. z o.o.
RADMOT Sp. z o.o.
3D Center Sp. z o.o.
Etyfol