Prezes Rady Ministrów podpisał uchwałę Rady Ministrów zmieniającą program „Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r.”. Wprowadzone zmiany dostosowują program do decyzji Komisji Europejskiej, potwierdzającej jego zgodność z zasadami pomocy publicznej na wspólnym rynku UE.
Program „Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r.” został opracowany na podstawie ustawy z 29 września 2022 r. o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024.
W kwestii zgodności z unijnym prawodawstwem, bazuje on na opublikowanych w marcu br. przez Komisję Europejską „Tymczasowych kryzysowych i przejściowych ramach środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy".
Do udziału w programie uprawnionych jest ok. 3 000 firm. To przedsiębiorcy prowadzący swoją działalność w Polsce. Będą mogli ubiegać się o pomoc podstawową albo zwiększoną.
W najbliższych dniach rozpocznie się 14-dniowy nabór wniosków do programu. Pomoc podstawową będzie mógł uzyskać każdy przedsiębiorca energochłonny działający w sektorze wydobywczym i przetwórstwa przemysłowego, a pomoc zwiększoną te firmy, które działają w sektorach szczególnie narażonych na utratę konkurencyjności.
Budżet programu to aż 5,5 mld zł.
Więcej o pomocy na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Polska
Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r.
- Szczegóły
- Autor: Min. Rozwoju, Pracy i Technologii