Takoni
Stokvis Tapes
VIA
paragraf1 sierpnia br. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał uchwaloną 12 lipca przez Sejm ustawę - o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych.

Uchwalona ustawa wprowadza rozwiązania, które mają stworzyć stronom stosunku pracy szerszy zakres swobody w zakresie organizacji czasu pracy.
Zasadnicze zmiany zaproponowane w uchwalonej nowelizacji dotyczą dwóch zagadnień:
  • wydłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy,
  • wprowadzenia nowej instytucji– tzw. ruchomego czasu pracy.

Ustawa wprowadza możliwość przedłużenia okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy – w każdym systemie czasu pracy, jeśli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi a ponadto gdy zachowane zostaną ogólne zasady bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.
Przedłużenie okresu rozliczeniowego maksymalnie do 12 miesięcy będzie możliwe:
  • w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi a w razie nie uzgodnienia treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, pracodawca będzie mógł uzgodnić treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 24125a Kodeksu pracy, albo
  • w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy – jeżeli u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe.
Przedmiotowe regulacje oznaczają, że pracodawca nie będzie posiadał niczym nieograniczonej swobody w możliwości wprowadzenia przedłużonych okresów rozliczeniowych w ramach stosowanych u niego systemów czasu pracy.

Drugim istotnym „novum” jest uregulowanie instytucji tzw. ruchomego czasu pracy, czyli systemu organizacji czasu pracy, w ramach którego pracownik kończy i zaczyna dzień pracy w ustalonym z pracodawcą przedziale czasowym. W takim systemie czasu pracy ponowne rozpoczęcie pracy w tej samej dobie pracowniczej nie będzie stanowiło pracy w godzinach nadliczbowych.

Ruchomy czas pracy będzie mógł być stosowany na dwa sposoby:
  • rozkład czasu pracy będzie mógł przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy,
  • w rozkładzie czasu pracy będzie można przewidzieć przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy.
Ponadto nowelizacja:
  • reguluje kwestie tworzenia rozkładów czasu pracy, które będą mogły być sporządzane  w formie pisemnej lub elektronicznej, na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej miesiąc;
  • wprowadza zasadę, że czas odpracowania zwolnienia od pracy, udzielonego pracownikowi, na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych - nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych; odpracowanie zwolnienia od pracy nie może przy tym naruszać prawa pracownika do nieprzerwanego odpoczynku dobowego i tygodniowego.
0
Udostępniono

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Poliamid Plastics Sp. z o.o.
Wirthwein Polska Sp. z o.o.
MESH Works Inc.
RABUGINO Sp. z o.o.
 C.H. Erbslöh Polska Sp. z o.o.
Gotec Plastics Polska sp. z o.o.