Takoni
Stokvis Tapes
VIA
altReferat Christiana Kolzema, dyrektora fabryki układów hamulcowych Robert Bosch we Wrocławiu, wygłoszony podczas konferencji prasowej w dniu 21 maja 2013 roku.

„Szanowni Państwo,

Mam dzisiaj przyjemność przedstawić Państwu aktualną sytuację oraz perspektywy rozwoju fabryki Robert Bosch we Wrocławiu. Nazywam się Christian Kolzem i zarządzam wrocławską fabryką, w której rodukujemy komponenty dla działu Bosch Chassis System Control - Actuation.

W mojej prezentacji przedstawię produkty, najważniejsze dane liczbowe za rok 2012 oraz kluczowe wydarzenia, które miały miejsce w ubiegłym roku. Następnie skoncentruję się na nowych produktach, które zostaną wprowadzone w 2013 roku, a także na planach rozwoju fabryki we Wrocławiu oraz strategii, która będzie z sukcesem wspierać nasz przyszły wzrost.

Moją prezentację chciałbym rozpocząć od przedstawienia Państwu portfolio produktów fabryki Robert Bosch we Wrocławiu.
Rok 2012 możemy zaliczyć do udanych, ponieważ zwiększyliśmy produkcję układów wspomagania siły hamowania (power booster) o 18%, do 1,3 mln sztuk, nie licząc dostaw dla rynku części zamiennych. Popyt na produkowane przez nas korektory siły hamowania (proportioning valve) stale rośnie, wciąż jednak dostrzegamy duże zapotrzebowanie ze strony rynku części samochodowych, na około 80 000 sztuk rocznie.

Poza handlem z zewnętrznymi klientami, fabryka we Wrocławiu zaopatruje również międzynarodową wewnętrzną sieć produkcyjną firmy Bosch, zarówno kompletnymi układami wspomagania siły hamowania, jak i obrobionymi i zmontowanymi podzespołami. W 2012 roku dostarczaliśmy komponenty głównie do fabryk Boscha w Turcji, Hiszpanii, Francji, Indiach i Brazylii.
EK3a-05.13
Po krótkim wprowadzeniu dotyczącym naszych produktów, przedstawię najważniejsze dane liczbowe. W związku z podziałem fabryki, który nastąpił w ubiegłym roku, nie będę przedstawiał porównania wyników z rokiem 2011. Skoncentruję się na wynikach z lat 2012 i 2013 oraz na naszej przyszłości. W 2013 roku zaplanowaliśmy zwiększenie produkcji układów wspomagania siły hamowania o 5% w porównaniu do roku 2012, czyli do 1,4 mln sztuk.
W oparciu o aktualne dane rynkowe, mamy nadzieję osiągnąć wynik na poziomie około 1,6 mln sztuk. Nieznaczny spadek wartości sprzedaży do 234 mln PLN jest spowodowany zmianą modelu biznesowego, ale także w tym przypadku jesteśmy ostrożnymi optymistami i mamy nadzieję na przekroczenie założonego planu. Liczba pracowników lekko wzrosła, ponieważ przygotowujemy się do zwiększenia wolumenu produkcji. Ponadto, aby przygotować się do planowanych przyszłych wzrostów, będziemy kontynuować inwestycje w fabryce.

Podstawą naszego obecnego i przyszłego rozwoju jest bardzo silne portfolio klientów. Mamy szczęście ściśle współpracować nad rozwiązaniami poprawiającymi bezpieczeństwo na drogach z takimi producentami jak BMW, Fiat, Suzuki, Toyota, Peugeot, Citroen, Renault, Nissan i Opel, którzy są naszymi głównymi klientami.

Przejdę teraz do najważniejszych wydarzeń roku 2012.
W związku z reorganizacją przez Grupę Bosch części biznesu produkującego hamulce i sprzedażą działalności Foundation Brakes, fabryka we Wrocławiu została podzielona na dwie jednostki: Robert Bosch i Foundation Brakes Poland. Podział ten był konieczny, by umożliwić sprzedaż części Foundation prywatnej spółce inwestycyjnej KPS z dniem 31.05.2012. Wraz z podziałem zakładu, około 500 pracowników zostało przeniesionych do części Foundation Brakes.
Jednocześnie pozostała część zakładu została zintegrowana z działem branżowym Bosch Chassis System Control (w skrócie CC), który jest dobrze znany na rynku dzięki układom ABS, ESP, układom wspomagającym i produktom związanym z bezpieczeństwem biernym.

Kamieniami milowymi z punktu widzenia przyszłego wzrostu wrocławskiej fabryki były w ubiegłym roku założenie ośrodka badawczo-rozwojowego oraz powstanie prototypowni. Rozwinę ten temat w dalszej części prezentacji.

W roku 2012 rozpoczęliśmy również produkcję trzech nowych produktów, które znacząco przyczynią się do naszego przyszłego wzrostu. Były to układ wspomagający Iveco S2000 NOAH, zespół mocy Fiat L0 (lepiej znany jako Fiat 500L) oraz jednostka sterująca hamulcami Renault, do której produkujemy pompę hamulcową, która jest wysyłana do fabryk we Francji.

Aby przygotować się na przyszły wzrost wolumenu produkcji, w całym zakładzie uruchomiliśmy inicjatywę Lean Production. Już teraz zauważamy pozytywne rezultaty tego kroku – udało nam się podwyższyć produktywność, a także uzyskać lepszą standaryzację oraz transparentność.

Ostatnim ważnym wydarzeniem w ubiegłym roku było podpisanie oficjalnego listu intencyjnego z Politechniką Wrocławską, dotyczącego przyszłej bliskiej współpracy pomiędzy uczelnią a naszym zakładem. Będziemy na przykład mogli wykorzystywać laboratoria Politechniki do szybkiego opracowywania prototypów, co skróci czas ich przygotowania.

Z drugiej strony będziemy wspierać uczelnię wykładami oraz programami praktyk studenckich w naszym zakładzie. Zaoferowaliśmy także możliwość prowadzenia 10 studenckich prac magisterskich we współpracy z zespołem ekspertów Bosch.

Jaka jest zatem przyszłość fabryki we Wrocławiu? Chciałbym odpowiedzieć na to pytanie zaczynając od roku 2013. W bieżącym roku planujemy wprowadzenie aż 14 nowych produktów, na przykład do takich modeli samochodów jak Volkswagen eUp i Golf Hybrid, BMW i3 i i8 oraz nowy Porsche Spyder. Wiele z tych nowych rozwiązań powstało w wyniku wieloletniej kooperacji z naszymi klientami. Dowodzi to, że nasza strategia długofalowych relacji opartych na współpracy z klientem przynosi efekty.

Jednym z ważnych wydarzeń roku 2013 będzie wyprodukowanie jesienią aluminiowego układu wspomagania siły hamowania. Najważniejszymi zaletami tego rozwiązania w porównaniu do układów wykonanych ze stali, są zmniejszenie wagi o około 20% (z możliwością dalszych oszczędności w tym zakresie w przyszłości) i zoptymalizowana ochrona antykorozyjna dzięki wykorzystaniu aluminium.

Powstaje pytanie, co zyskamy wprowadzając 14 nowości produktowych? Przede wszystkim bardzo obiecujące perspektywy dalszego wzrostu. Porównując lata 2013 i 2014, widzimy znaczny wzrost wolumenu produkcji o prawie 60%, do 2,2 miliona sztuk. Przewidujemy, że w latach 2013 - 2017 osiągniemy wzrost na poziomie + 318%, co oznacza bardzo dobre perspektywy dla naszej fabryki we Wrocławiu. Głównymi klientami przyczyniającymi są do tak dużego przewidywanego wzrostu są BMW i Renault-Nissan. W związku z tym do roku 2017 fabryka zainwestuje w szesnaście linii produkcyjnych – w linie montażowe oraz centra obróbcze. Stąd też najważniejszym zadaniem jest obecnie przygotowanie do planowanego w 2014 roku pierwszego znacznego wzrostu wolumenów – nie tylko w zakresie dostosowania mocy produkcyjnych, ale też łańcucha dostaw.

Przygotowując się na przyszły wzrost koncentrujemy się na czterech strategicznych obszarach. Po pierwsze, wprowadzamy w zakładzie zmiany zgodne z zasadami Lean Production, zbliżone do systemu produkcyjnego Toyoty. Drugim kluczowym obszarem jest dalsza rozbudowa funkcjonującego już w fabryce działu badawczo-rozwojowego (R&D). Zależy nam na rozwijaniu naszych możliwości świadczenia usług dla całej dywizji Actuation Boscha. Po trzecie, nasza fabryka została Ośrodkiem Kompetencyjnym dla produkcji najnowszej generacji podciśnieniowych układów wspomagania siły hamowania - Tie Rod 4, co oznacza, że jesteśmy w skali globalnej odpowiedzialni za rozwój produkcji tych elementów. Zostaliśmy również centrum kompetencyjnym dla dywizji Actuation w obszarze metodologii Lean.
Czwartym, ostatnim obszarem jest stworzenie w naszym zakładzie całkowicie niezależnej prototypowni, która będzie zapewniać kompleksową obsługę procesu tworzenia prototypów. Naszym celem jest skrócenie czasu przygotowania prototypu i dostarczenie go klientowi w rozsądnej cenie.

Dzięki tym czterem elementom nasza nowa strategia nie tylko zapewni przyszły rozwój fabryki, ale umożliwi nam znaczący wkład w dalszy, zrównoważony wzrost całej dywizji Bosch Chassis Systems Control.

Podsumowując:
- rok 2013 będzie przebiegał pod hasłem wprowadzania nowych produktów oraz, równolegle, przygotowań do przyszłego wzrostu;
- kolejne lata przyniosą znaczące wzrosty wolumenu produkcji;
- koncentrujemy się na rozwoju naszej fabryki we Wrocławiu, aby w przyszłości stała się jednym z głównych graczy w dywizji Bosch Chassis Systems Control.”
0
Udostępniono
MotoSolutions

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Lubricant Polska Sp. z o.o.
Gotec Plastics Polska sp. z o.o.
BWI Poland Technologies Sp. z o.o.
ST TRADING Sp. z o.o. (NORM HOLDING)
LINEX Sp. z o.o.
Etyfol