Stokvis Tapes
Takoni
VIA
Inwestycje są jednym z fundamentów naszego wzrostu gospodarczego. W 2018 r. prywatne i publiczne nakłady na ten cel wzrosły o 8,7 proc.

Przyczyniły się do tego głównie dynamicznie rosnące wydatki sektora przedsiębiorstw i samorządów. Co więcej, pod względem wartości nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw ubiegły rok był rekordowy - osiągnęły one wartość 212 mld zł. Nigdy wcześniej w Polsce przedsiębiorstwa nie wydały na ten cel tak dużo. Ten pozytywny trend umocnił się w I kwartale 2019 r., gdy zanotowaliśmy 12,6-proc. wzrost inwestycji. To najwyższy kwartalny przyrost nakładów inwestycyjnych od 2015 r., a tylko wydatki na inwestycje średnich i dużych przedsiębiorstw wzrosły aż o 21,7 proc. r/r.

Mamy też dobre dane, jeśli chodzi o pierwszy - niepełny jeszcze - rok funkcjonowania Polskiej Strefy Inwestycji (PSI), która zastąpiła wcześniejszy model Specjalnych Stref Ekonomicznych. Od początku działania PSI zadeklarowano inwestycje w niej na kwotę 13,6 mld zł. Najliczniejszymi beneficjentami nowych rozwiązań są MŚP. Stanowią one 52 proc. firm korzystających ze wsparcia. Jednocześnie 91 proc. z nich to przedsiębiorstwa o kapitale polskim.

Co ważne beneficjentami reformy są też małe i średnie miasta. Jak pokazuje raport Grant Thornton, nowe zasady wsparcia inwestycji radykalnie zwiększają atrakcyjność inwestycyjną powiatów o największym bezrobociu oraz miast średniej wielkości, które tracą swoje funkcje społeczno - gospodarcze. Nowy system wsparcia inwestycji wyrównuje więc szanse rozwoju tej grupy miast, oferując pomoc, która do tej pory była dostępna jedynie w SSE.

- Ubiegły rok i pierwszy kwartał tego roku to okres wyraźnego przyspieszenia w inwestycjach, w tym dynamicznego wzrostu nakładów przedsiębiorstw na ten cel. Mamy też podstawy do optymizmu, jeśli chodzi o inwestycje w kolejnych kwartałach. Skłaniają nas do tego: bardzo dobre wyniki gospodarcze notowane w II kwartale tego roku i oczekiwany dalszy napływ środków unijnych. Impulsem dla wzrostu inwestycji będzie też to, że wykorzystanie mocy produkcyjnych osiągnęło historyczne maksimum, dalszy rozwój wymaga więc podjęcia wysiłku inwestycyjnego - mówi minister Jadwiga Emilewicz.

I podkreśla: - Wszystkie te przesłanki sugerują wzrost nakładów inwestycyjnych w skali całej gospodarki w kolejnych kwartałach zbliżony do 10 proc. r/r. To z kolei wraz ze stymulacją konsumpcji - w wsparcia rodzin, osób starszych - może podtrzymywać wyższe tempo wzrostu gospodarczego. Cieszą mnie też pierwsze, optymistyczne dane na temat funkcjonowania Polskiej Strefy Inwestycji.

A Tadeusz Kościński, do niedawna wiceszef MPiT, który pilotował prace nad utworzeniem Polskiej Strefy Inwestycji, obecnie wiceminister finansów dodaje: - Dane na temat pierwszych efektów Polskiej Strefy Inwestycji to dla nas powód do satysfakcji. Nie dość, że otworzyliśmy system na małe i średnie przedsiębiorstwa, to zwiększyliśmy udział w nim polskiego kapitału. Dodatkowo inwestycje zagraniczne charakteryzuje wysoka jakość. Wśród 10 największych inwestorów - wg deklarowanej wartości inwestycji - oprócz firm zagranicznych są też polskie, takie jak Orlen czy Impexmetal.

- Co ważne, wyraźnie rośnie liczba projektów o charakterze reinwestycyjnym - z 75 w 2016 r. do 130 w roku 2018, a w pierwszych sześciu miesiącach 2019 r. osiągnęła ona już 60 projektów. Obserwujemy ponadto wyraźny przyrost miejsc pracy tworzonych w ramach SSE i PSI. Na koniec 2018 r. przedsiębiorcy realizujący swoje inwestycje w tej formule zatrudniali blisko 380 tys. osób. Najbardziej dynamicznie pod tym względem rozwijała się strefa Katowicka i Mielecka oraz Wałbrzyska (ok. 4 tys. nowych miejsc pracy w każdej z nich). W ramach funkcjonowania PSI zadeklarowano już blisko 6 tysięcy nowych miejsc pracy (5 967) - dodaje.
0
Udostępniono

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

EJOT Polska Sp. z o.o. Sp. k.
PLAST-MET Automotive Systems Sp. z o.o.
Etyfol
MV Center Systemy Wizyjne Sp z o.o.
Mondi Simet Sp. z o.o.
EFAFLEX Polska Sp. z o.o.