Manutan
Stokvis Tapes
VIA
Aalberts
Gotec
W I kwartale 2022 r. w Polsce produkcja sprzedana w grupie PKD 29 (produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep) osiągnęła poziom 45 mld złotych. To o 2 proc. mniej niż przed rokiem.

- Wynik w minionym kwartale byłby lepszy niż przed rokiem ale w marcu przemysł motoryzacyjny w Europie, w tym w Polsce, bardzo silnie odczuł skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę - mówi Rafał Orłowski, Partner w AutomotiveSuppliers.pl. - Przerwane zostały łańcuchy dostaw, co doprowadziło do ograniczenia produkcji samochodów i pojazdów ciężarowych.

produkcja sprzedana I kwartał 2022
W grupie firm produkcyjnych średnich i dużych (powyżej 49 osób) produkcja sprzedana w I kwartale br. osiągnęła poziom 43 mld złotych. To o 2,8 proc. mniej niż rok wcześniej. Nadal większość przychodów generują producenci części i akcesoriów (PKD 29.3). Tego typu firmy w analizowanym okresie osiągnęły produkcję sprzedaną na poziomie 26,4 mld złotych, o 0,8 proc. mniej niż przed rokiem. Spadła także sprzedaż u producentów pojazdów i silników (PKD 29.1) - o 6,9 proc. (14,88 mld złotych). Wzrost odnotowali natomiast producenci przyczep i naczep (PKD 29.2) - do 1,71 mld złotych (+2,4 proc.).

Zatrudnienie
Początek 2022 roku przyniósł dalsze ograniczenie liczby miejsc pracy w motoryzacji. Na koniec I kwartału 2022 roku w zakładach produkcyjnych pojazdów, przyczep i naczep oraz części i akcesoriów, zatrudniających więcej niż 9 osób (PKD 29) przeciętne zatrudnienie wyniosło 196,9 tys. osób. To 1,8 proc. mniej (-3,6 tys.) niż przed rokiem. Warto zwrócić uwagę, że w ciągu tylko trzech miesięcy tego roku przeciętne zatrudnienie, w stosunku do IV kwartału 2021 roku, zmalało o 2,9 tys.

W komunikacie, także:
  • Przeciętne zatrudnienie nie zmalało we wszystkich grupach PKD 29
  • Eksport w I kwartale 2022 r. odnotował spadek
  • Po raz pierwszy (w ujęciu kwartalnym) zmałał eksport akumulatorów litowo-jonowych

informacja prasowa wyniki przemyslu motoryzacyjnego trzy kwartaly 2021 Pobierz pełną wersję komunikatu


0
Udostępniono
baza dostawcow

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Craemer GmbH
SurTec Polska Sp.z o.o.
HQ Plastics
 bekuplast S.A.
WROPAK Sp. z o.o.
Trucksystems.pl Sp. z o.o.