Stokvis Tapes
Takoni
VIA
Galvanopartners
sseNa Politechnice Opolskiej, przy udziale najwyższych władz kraju i Opolszczyzny, oraz polsko-niemieckiego środowiska nauki, przemysłu i dyplomacji otwarte zostało Centrum Projektowe Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich (FPC ALighT).

To pierwszy w Polsce oddział jednej z najważniejszych, europejskich instytucji wspierających przemysł i wdrażających nowe rozwiązania technologiczne. Korzyści, jakie przyniesie działalność Centrum można wymieniać bez końca, ale przede wszystkim będzie to rozwój innowacyjnych badań i wdrożeń, wzrost prestiżu uczelni i miasta, wzmocnienie lokalnej gospodarki i wkład w ochronę środowiska. Nie do przecenienia będzie też budowa dobrych relacji z naszym strategicznym, europejskim sąsiadem.
Fraunhofer Opole_2018-09-06-8637-640x360
W projekcie, na którego finał po obu stronach Odry pracowano od blisko trzech lat, partnerem Politechniki Opolskiej jest Park Naukowo-Technologiczny w Opolu, a zadaniem - „odchudzenie” materiałów używanych w motoryzacji, lotnictwie i inżynierii lądowej. Każdy z 72 funkcjonujących na całym świecie „oddziałów”  Instytutu Fraunhofera specjalizuje się w pewnej dziedzinie. W planach Opola, obok głównego profilu, są również zagadnienia związane z przetwórstwem węgla, przemysłem kolejowym i metalowym oraz elektromobilnością. Dyrektorem centrum jest dr hab. inż. Anna Król, prof. PO związana z Wydziałem Mechanicznym, którego potencjał dodatkowo wzmocni badania nad nowymi, „lekkimi” technologiami.

Pod dokumentem, który sankcjonuje działalność FPC ALighT jako jednostki certyfikowanej przez Instytutu Fraunhofera podpisy złożyli dziś gospodarz uroczystości rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf, prof. Reimund Neugebauer oraz prezydent Fraunhofer Gesellschaft. Ta ważna chwila zwieńczyła wysiłek wielu osób i środowisk, dlatego też w podpisaniu dokumentów uczestniczyli politycy, dyplomaci i naukowcy innych uczelni.

Najważniejszym gościem był wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego dr Jarosław Gowin, który od początku wspierał projekt. Przypomnijmy, że po zorganizowanej przez politechnikę Polsko-Niemieckiej Konferencji ,,Bridge” (kwiecień 2016 r.), która dała podwaliny pod współpracę z Instytutem Fraunhofera, pierwsze, konkretne deklaracje padły właśnie w Warszawie, gdzie na zaproszenie ówczesnych wicepremierów: dra Jarosława Gowina i Mateusza Morawieckiego w dniu 16 lutego 2017 r. delegacja zarządu IF spotkała się z rektorem prof. Markiem Tukiendorfem oraz przewodniczącym Rady Miasta Opola Marcinem Ociepą.

Pomyślne sfinalizowanie tych rozmów minister Gowin nazwał dziś „historycznym dniem dla Politechniki Opolskiej, ale też dla całej polskiej nauki i gospodarki”. „Cieszę się z tego jako Polak i Europejczyk” – podkreślił.

Z kolei Marcin Ociepa, dziś wiceminister przedsiębiorczości i technologii, nazwał otwarcie centrum „projektem na miarę naszego zjednoczonego kontynentu”, politechnikę zaś „ambasadorem przyjaźni polko-niemieckiej”.

Gabriele Hermani, szefowa Departamentu Nauki w ambasadzie Niemiec przywołała metaforę naukowego mostu między naszymi krajami, a marszałek Andrzej Buła podkreślił znaczenie uczelnianej infrastruktury, o którą zadbał zarząd województwa. Innowacyjna myśl musi mieć wszak dla siebie przestrzeń.

Dla prezydenta Opola, Arkadiusza Wiśniewskiego, otwarcie FPC ALighT i powiązanie go z Parkiem Naukowo-Technologicznym, będącym chlubą miasta, to „spełnienie marzeń” i powód do wielkiej satysfakcji. Jeszcze bardziej „emocjonalną chwilą” uroczystość okazała się natomiast dla prof. Lothara Krolla, szefa instytutu Lightweight Technologies przy Uniwersytecie Technicznym w Chemnitz, który pochodzi z Głogówka i którego kariera zaczęła się właśnie w murach Politechniki Opolskiej, na studiach mechanicznych. Prof. Kroll to nie tylko „ojciec” technologii lekkich, szczycący się wieloma wdrożeniami dla takich koncernów jak Airbus, ale też „ojciec” naszego partnerstwa z Instytutem Fraunhofera.

Podczas otwarcia Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich zaprezentowano także pierwsze, realizowane już w jego ramach zadanie. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem placówki, w kwietniu 2018 r. związanym z projektem naukowcom udało się pozyskać grant w wysokości 4 800 000 zł, z czego ponad połowę kwoty przyznało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Dofinansowanie przyznano na produkcję innowacyjnego elementu karoserii - lekkiego wspornika dla nowych nadwozi samochodów osobowych.

Partnerem w realizacji grantu jest firma Tower Automotive Poland, założenia projektu przedstawił więc reprezentujący zarząd Wiesław Morzyński oraz dr hab. inż. Adam Niesłony, prof. PO.

Oprócz tego, otwarte właśnie Centrum, na koncie sukcesów może również odnotować organizację międzynarodowych warsztatów związanych z tematyką  technologii lotniczych, które odbyły się w lipcu 2018 r. W warsztatach pod nazwą Workshop for aviation technologies wzięli udział naukowcy i przedstawiciele przemysłu lotniczego.

Ceremonię otwarcia FPC ALighT poprzedziło spotkanie ministra Gowina z samorządami studentów i doktorantów PO. Minister metaforycznie przytoczył scenę z widzianego jeszcze w dzieciństwie westernu, w której indiański wódz prezentuje różnicę między pojedynczą strzałą, którą łatwo złamać, a całym pękiem, którego złamać nie sposób. W grupie i we współpracy jest siła - powiedział samorządom.

Dyrektorem centrum została dr hab. inż. Anna Król, prof. Politechnik Opolskiej związana z Wydziałem Mechanicznym.
0
Udostępniono

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Wirthwein Polska Sp. z o.o.
GREG-PLAST
Takoni Sp. z o.o.
ST TRADING Sp. z o.o. (NORM HOLDING)
EFAFLEX Polska Sp. z o.o.
Impel Group