System informatyczny PRODVISOR to rozwiązanie w sam raz na trudne czasy, choć powstawało jeszcze na długo przed kryzysem. Jego rola w firmach przemysłowych polega na kompleksowym zarządzaniu produkcją, tak aby znacząco zmniejszyć liczbę czynności organizacyjnych wykonywanych każdego dnia. W efekcie udaje się zaoszczędzić cenny czas zarówno po stronie kadry kierowniczej, jak i pracowników produkcyjnych. Uproszczenie procesów przy jednoczesnym podniesieniu ich efektywności przynosi wymierne rezultaty, zwłaszcza w przypadku produkcji jednostkowej.
- Nasz system sprawdza się w każdego rodzaju przemyśle, ale dopiero w produkcji jednostkowej pokazuje pełnię swoich możliwości - mówi Tomasz Czech, właściciel firmy ZUTOMTECH. - Odczuwalnie poprawia organizację w takich obszarach jak kontrola realizacji zamówień, logistyka, delegowanie zadań, komunikacja między stanowiskami i wiele innych. Zarządzanie staje się dużo prostsze, zajmuje mniej czasu, a w efekcie końcowym spadają koszty całego procesu produkcyjnego.
PRODVISOR to doskonały przykład systemu określanego mianem inteligentnej fabryki (smart factory). Pozwala on wprowadzić zakład produkcyjny w realia czwartej rewolucji przemysłowej, czyli tzw. Przemysłu 4.0. W inteligentnej fabryce procesy produkcyjne i logistyczne w dużym stopniu same się organizują i optymalizują, nawet jeśli obsługiwane są przez ludzi.
PRODVISOR jako inteligentny asystent zarządzania produkcją
Przed rozpoczęciem prac nad oprogramowaniem przeprowadzono dziesiątki rozmów z przedsiębiorcami o różnym profilu działalności. Co więcej, sami twórcy PRODVISOR-a posiadają wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu produkcją jednostkową, dzięki czemu znają jej problemy od podszewki.
- Jak to zwykle bywa, pomysł zrodził się z potrzeb codzienności. Niekiedy są to bardzo prozaiczne sytuacje - opowiada Sonia Cyba, technolog systemu PRODVISOR. - Wyliczyliśmy, że średnio pół godziny na jednej zmianie zajmuje przydzielanie pracy poszczególnym pracownikom. Pomnożyliśmy to razy liczbę osób czekających na wytyczne i to nam uświadomiło, ile dodatkowego czasu można zagospodarować na produktywną pracę. A to tylko jeden przykład - takich miejsc, gdzie ulatuje cenny czas, jest dużo więcej. PRODVISOR pozwala je wyeliminować.
Jak deklarują jego twórcy, wdrożenie systemu PRODVISOR przekłada się na co najmniej 20-procentowy wzrost wydajności pracy w zakładzie. Pozwala również odciążyć osoby na stanowiskach kierowniczych, wyręczając je w takich czynnościach jak: przydzielanie zleceń, zamawianie towaru, kontrola postępu prac, analiza danych czy raportowanie. Program wspiera także właścicieli i głównych przełożonych w podejmowaniu kluczowych decyzji.
Kto korzysta z systemu PRODVISOR?
Większość firm, które zdecydowały się oprzeć swoje procesy na systemie PRODVISOR, to średniej wielkości przedsiębiorstwa z branży automotive lub branż bezpośrednio z nią związanych. Są to m.in. producenci maszyn i urządzeń, dostawcy podzespołów czy firmy zajmujące się obróbką materiałów. Tym, co łączy je wszystkie, jest konieczność zarządzania tysiącami detali.
- System szybko przydziela zadania i egzekwuje ich realizację. Do tego zawsze wie, ile jest danego materiału, co można wyprodukować danego dnia i kto może to zrobić. Nie trzeba już biegać po hali, sprawdzać, co zostało wykonane i w jakiej liczbie. Wszystko jest raportowane na bieżąco, a rola brygadzisty ogranicza się jedynie do spraw, które bezwzględnie musi załatwić człowiek. Okazuje się, że w rzeczywistości jest ich mniej, niż jeszcze do niedawna sądziliśmy - tłumaczy Sebastian Kubecki, kierownik produkcji w firmie Zapamet, która od 3 lat korzysta z systemu PRODVISOR.
Kolejne wdrożenia powodują jeszcze większe wzrosty wydajności dzięki coraz dokładniejszemu dopasowaniu funkcji systemu do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Więcej informacji na temat oprogramowania znajdziecie na stronie www.prodvisor.pl. Również za jej pomocą skontaktujecie się z jego twórcami - firmą ZUTOMTECH.