Stokvis Tapes
Takoni
Galvanopartners
VIA
Grupa Hankook & Company (wcześniej Hankook Tire Group) przyspiesza swoje przekształcenie w ultranowoczesne globalne przedsiębiorstwo poprzez zakup dodatkowego pakietu udziałów w Hanon Systems, drugim pod względem wielkości na świecie dostawcy rozwiązań z zakresu zarządzania ciepłem i energią dla branży motoryzacyjnej.

Przejęcie ma dokonać się do końca roku za pośrednictwem głównego podmiotu grupy, tj. Hankook Tire & Technology (Hankook Tire), a grupa ma znaleźć się w gronie 30 największych przedsiębiorstw w Korei.

3 maja centralna spółka podlegająca grupy Hankook & Company, Hankook Tire, na posiedzeniu zarządu podjęła uchwałę w spawie zakupu 25-procentowego udziału spółki private equity Hahn & Company w Hanon Systems oraz 12,2% nowych akcji, które mają zostać wyemitowane w ramach powiększenia kapitału za łącznie 1,733 bln KRW (1,172 mld euro). Uchwała przerodziła się w „list intencyjny w sprawie zainwestowania w Hanon Systems”.

Po sfinalizowaniu przejęcia grupa Hankook & Company będzie mieć udział w Hanon Systems w wysokości 50,53% i jako największy udziałowiec uzyska pakiet kontrolny. Grupa nabyła już w roku 2014 r. za 1,08 bln KRW (730,2 mln euro) udziały w Hanon Systems w wysokości 19,49%. Dzięki tym dodatkowym udziałom grupa zainwestuje łącznie 2,8 bln KRW (1,893 mld euro) w zakup Hanon Systems.

Przejęcie Hanon Systems przez grupę Hankook & Company stanowi punkt kulminacyjny strategii rozwoju, którą ustanowił niemal przed dekadą prezes Hyunbum Cho w obliczu nadchodzącej ery pojazdów elektrycznych. Już w roku 2014 r. przedsiębiorstwo pod kierownictwem prezesa Cho po raz pierwszy nabyło udziały w Hanon Systems (wówczas Halla Visteon Climate Control), przy czym prezes wyznaczył Hankook pionierską rolę w rozwoju elektromobilności. Cho opracował model biznesowy następnej generacji, który łączy wiodące w skali globalnej technologie opon i systemów zarządzania ciepłem (TMS) do pojazdów.

Prezes Cho rozpoznawał w toku minionych dekad tę wyjątkową technologię oraz potencjał rozwojowy Hanon Systems. Zamiast nabyć przedsiębiorstwo przy użyciu takich metod jak tymczasowe wielkie inwestycje w celu zabezpieczenia kapitału własnego i objęcia zarządu – podejście uskuteczniane zazwyczaj przez istniejące koncerny mieszane i fundusze private equity – grupa Hankook & Company zminimalizowała ryzyko przejęcia, sprawdzając skrupulatnie przez dłuższy czas podstawy technologiczne, strategię zarządczą oraz kulturę organizacyjną Hanon Systems. Grupa Hankook & Company, dzięki związaniu się z DNA rozwojowym grupy, opracowała zróżnicowaną strategię wspierania Hanon Systems jako kluczowego przedsiębiorstwa ery pojazdów elektrycznych.

Dzięki przejęciu Hanon Systems grupa Hankook & Company zwiększy dynamikę swojego przyszłego rozwoju zarówno w aspekcie ilościowym jak i jakościowym. Dzięki zakupowi podmiotów specjalizujących się w zasadniczych komponentach pojazdów elektrycznych w uzupełnieniu do opon, baterii i systemów zarządzania ciepłem grupa stanie się liderem technologicznym w dziedzinie mobilności jutra.

Dzięki kompletnej palecie opon Hankook iON zaprojektowanej specjalnie dla pojazdów elektrycznych od momentu wprowadzenia w roku 2022 r. przedsiębiorstwo stało się wiodącą w skali globalnej marką opon dla pojazdów elektrycznych. Hanon Systems ponadto wyraźnie rozbudowuje swoją sieć partnerską z ważnymi markami pojazdów elektrycznych w oparciu o wiodącą w branży technologię TMS dla pojazdów elektrycznych. Hankook Tire oczekuje dalszego poszerzania swojego portfolio biznesowego poprzez oferowanie oprócz produktów oponiarskich, które znacząco przyczyniły się do rozwoju grupy, w większym stopniu także rozwiązań TMS.

Grupa Hankook & Company zamierza sfinalizować przejęcie Hanon do końca roku, o ile uda się doprowadzić do końca wszystkie niezbędne procedury. Po sfinalizowaniu przejęcia oczekiwana suma bilansowa Hankook & Company zgodnie z przewidywaniami mają osiągnąć 26 bln KRW (17,579 mld euro), a grupa tym samym awansuje do grona 30 największych południowokoreańskich przedsiębiorstw.

„Dzięki przejęciu pakietu kontrolnego Hanon Systems grupa Hankook & Company stanie się oferentem technologii o decydującym znaczeniu dla ery pojazdów elektrycznych, łącznie z technologią TMS i oponami samochodowymi. Grupa Hankook & Company zakłada osiągnięcie do 2030 r. obrotów wynoszących 30 bln KRW (20,283 mld euro), rozwijając dodatkowe obszary biznesowe w oparciu o technologie przyszłości wykraczające poza przemysł motoryzacyjny”, mówi prezes Cho.

Hanon Systems uchodzi za drugie pod względem wielkości na świecie przedsiębiorstwo reprezentujące branżę TMS dla pojazdów elektrycznych, począwszy od kompleksowego projektowania po dostarczanie części C. Jako czołowy gracz na rynku rozwiązań TMS dla pojazdów elektrycznych Hanon Systems może spodziewać się silnego wzrostu. Podstawą tego jest wszechstronna konkurencyjność technologiczna w takich obszarach jak kompresory elektryczne, zintegrowane moduły do czynników i cieczy chłodzących oraz TMS do efektywnej regulacji mocy baterii pojazdów elektrycznych, na których osiągi znaczący wpływ mają temperatury wewnętrzne i temperatury otoczenia.

W roku 2023 przedsiębiorstwo Hanon Systems odnotowało obroty wynoszące 9,5593 bln KRW (6,463 mld euro). Będąc w posiadaniu 53 zakładów produkcyjnych w 21 krajach i trzech centrów innowacji technologicznych, przedsiębiorstwo prowadzi intensywną działalność badawczo-rozwojową w zakresie technologii istotnych dla pojazdów elektrycznych jak kompresory elektryczne i pompy ciepła. Przedsiębiorstwo wykorzystuje najbardziej aktualną branżową wiedzę technologiczną i stale rozbudowuje swoją sieć partnerską obejmującą globalnych potentatów motoryzacyjnych jak Hyundai Motor Group, Ford, Volkswagen, BMW i Mercedes-Benz.
0
Udostępniono
baza dostawcow
Siemens

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

WOLMOT Sp. z o.o.
T.ERRE POLSKA Sp. z o.o.
EFAFLEX Polska Sp. z o.o.
1Logistics Żuralski Sp. z o.o.
 C.H. Erbslöh Polska Sp. z o.o.
RAMPF Production Systems GmbH & Co.