Stokvis Tapes
VIA
Endego
Zakład ŠKODY w czeskim mieście Vrchlabí wyprodukował już ponad cztery miliony skrzyń biegów DQ200, które używane są w całej Grupie Volkswagen. Produkcja rozpoczęła się w 2012 r. i, co warto podkreślić, od tamtego momentu w modernizację zakładu zainwestowano ponad 200 milionów euro.

Dzięki wprowadzonym zmianom, Vrchlabí od końca 2020 r. jest pierwszym na świecie, neutralnym pod względem emisji CO2 zakładem produkcyjnym ŠKODY. Warto poznać więcej szczegółów dotyczących tego niecodziennego miejsca.

- To szczególny czas dla zakładu Vrchlabí. Odkąd pierwsza skrzynia biegów zjechała z linii produkcyjnej dziesięć lat temu, wiele wspólnie osiągnęliśmy i przekształciliśmy to miejsce w strategiczny kamień węgielny produkcji podzespołów dla marki ŠKODA. Kamienie milowe obejmują neutralną produkcję od końca 2020 roku pod względem emisji CO2 oraz wyjście na pozycję lidera w dziedzinie Przemysłu 4.0. - powiedział Michael Oeljeklaus, członek zarządu ŠKODA AUTO ds. produkcji i logistyki.

- Nasze nowoczesne, dwusprzęgłowe skrzynie biegów DQ200 można znaleźć w milionach pojazdów marek Grupy VW. Spełniają one niezawodnie swoje zadanie. Wytwarzane są w jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie zakładów produkcyjnych w kraju. Fabryka podzespołów w Vrchlabí należy również do najważniejszych pracodawców przemysłowych w regionie - mówił Ivan Slimák, kierownik produkcji przekładni w zakładzie w Vrchlabí.

Najnowocześniejsza fabryka podzespołów

Zakład w Vrchlabí powstał w 1864 roku, a od 1946 roku należy do marki ŠKODA. Firma początkowo produkowała tu samochody, a następnie zakład został przekształcony w najnowocześniejszą fabrykę komponentów. W ciągu 18 miesięcy wybudowano nową halę produkcyjną zgodną z nową strategią marki. ŠKODA i Grupa Volkswagen zainwestowały w ten projekt około 170 milionów euro. Od października 2012 roku wytwarzane są tutaj skrzynie biegów DQ200. Początkowo blisko 530 pracowników wytwarzało 1000 sztuk dziennie, obecnie każdego dnia 2340 skrzyń biegów jest montowanych przez 850 pracowników. Większość z nich jest stosowana w pojazdach innych marek Grupy, a około 38% jest montowanych w samochodach ŠKODY.

Transformacja technologiczna

Od czasu zakończenia przebudowy zakładu zainwestowano ponad 200 milionów euro w modernizację i jego dalszy rozwój. Procesy i operacje zostały zdigitalizowane i wykorzystują technologie Przemysłu 4.0. Roboty współpracujące pomagają montować tłoki transmisyjne, a inteligentne roboty pobierają części z pojemników i umieszczają je na taśmie produkcyjnej. Następnie obrobione części skrzyni biegów zostają przeniesione do kosza transportowego. Konfiguracja robotów oraz stanowisk ich pracy, a także etapy produkcji zostały zasymilowane wirtualnie, tak aby nie zakłócać procesu produkcji podczas ich integracji.

Pierwszy na świecie neutralny pod względem emisji CO2 zakład ŠKODY

Od końca 2020 roku zakład w Vrchlabí jest pierwszym na świecie, neutralnym pod względem emisji CO2 zakładem produkcyjnym ŠKODY. Najnowocześniejsze maszyny zapewniają optymalną wydajność energetyczną na miejscu, przy czym niektóre środki chłodząco-smarujące są wykorzystywane wielokrotnie, a baterie litowe dostają „drugie życie” i są instalowane w systemach transportowych.

Lokalne zaangażowanie marki

Jako jeden z najważniejszych pracodawców w regionie Hradec Králové, marka poważnie traktuje swoją odpowiedzialność społeczną i aktywnie angażuje się w działania w całym regionie. Firma dostarcza między innymi rowery do Karkonoskiego Parku Narodowego (KRNAP) oraz pojazdy dla służb socjalnych. Producent samochodów udziela również wsparcia finansowego w ramach swojego kapitału żelaznego.

 
0
Udostępniono
baza dostawcow

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

HQ Plastics
NESDESIGN Sp. z o.o.
Gebrueder Peitz Polska Sp. z o.o.
Craemer GmbH
Promot - Zakłady Metalowe Sp. z o.o.
Nifco Poland Sp. z o.o.