Stokvis Tapes
Takoni
Galvanopartners
VIA
Rząd chce wprowadzić kary dla pracodawców, którzy odmawiają podjęcia dialogu ze związkowcami. Przedsiębiorcy są przeciwni takim zmianom - informuje "Rzeczpospolita".
 
Zapis taki znalazł się w projekcie nowelizacji związanej z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 13 maja 2008 r. (sygn. P 50/07), który uznał za niezgodny z konstytucją art. 35 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych.

Zgodnie z projektem opracowanym przez Rządowe Centrum Legislacji (RCL) związkowcy będą teraz karani, np. za uporczywe uchylanie się od obowiązku udzielenia pracodawcy informacji o liczebności organizacji.

Podczas prac nad nowelą przepisów zakwestionowanych przez Trybunał RCL zdecydowało się jednak na rozszerzenie zakresu zmian także na ustawę o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

W myśl projektu po stronie związków zawodowych karze będzie podlegała osoba, która kieruje strajkiem lub inną akcją protestacyjną zorganizowaną w sposób niezgodny z prawem bądź podczas reprezentowania interesów pracowników uchyla się od realizacji porozumienia czy wiążącego strony orzeczenia kolegium arbitrażu społecznego.

W celu zachowania spójności systemu prawa oraz zadośćuczynienia zasadzie równości podmiotów RCL przewidziało w noweli kary także dla pracodawców. Zmiany w art. 26 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych wskazują, że miałyby one zastosowanie w razie blokowania przez firmę podjęcia rokowań z załogą, nierealizowania zawartych z nią porozumień czy orzeczeń kolegium arbitrażu społecznego.

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Prywatnych zmiany przewidziane w noweli idą w złym kierunku. Ustawa nie zawiera bowiem wyraźnej definicji sporu zbiorowego.

Więcej w "Rzeczpospolitej".
0
Udostępniono

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

EFAFLEX Polska Sp. z o.o.
MESH Works Inc.
item Polska Sp. z o. o.
Promot - Zakłady Metalowe Sp. z o.o.
Etisoft Sp. z o.o.
LINEX Sp. z o.o.