Takoni
Stokvis Tapes
VIA
Galvanopartners
Właściciele przedsiębiorstw wykorzystują przepisy o przejęciu części zakładu przez innego pracodawcę. W ten sposób chcą uniknąć kosztownych wydatków związanych z redukcją personelu - informuje "Rzeczpospolita".

Artykuł 231 kodeksu pracy jest potężnym i wygodnym narzędziem do taniego zredukowania załogi. Pracodawcy mogą pozbyć się całych działów, np. księgowości, kadr czy IT, przekazując tę działkę firmie zewnętrznej razem z ludźmi.

(...) Przekazanie pracowników do innej firmy oznacza, że firma redukująca zatrudnienie nie musi przeprowadzać całej długotrwałej i skomplikowanej procedury zwolnień grupowych.

Oczywiście z taką operacją związane są określone obowiązki. Tam, gdzie są związki zawodowe, muszą zostać one powiadomione na piśmie o terminie przejścia, jego przyczynach, o prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych skutkach przejęcia dla pracowników, a także o zamierzonych działaniach dotyczących warunków zatrudnienia. Informacje te mają trafić do związków na co najmniej 30 dni przed przewidywanym przejęciem części zakładu.

(...) Przejęty pracownik, któremu nowy pracodawca wręczy wypowiedzenie, nie dostanie odprawy, jeżeli firma była zbyt mała, tzn. zatrudniała poniżej 20 pracowników. Może też sam odejść w ciągu dwóch miesięcy od przejęcia bez wypowiedzenia tylko z siedmiodniowym uprzedzeniem.

Więcej w sobotniej "Rzeczpospolitej".
0
Udostępniono

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

ITA Sp. z o. o.  Sp. k.
EFAFLEX Polska Sp. z o.o.
Stokvis Tapes Polska Sp. z o.o.
Nifco Poland Sp. z o.o.
item Polska Sp. z o. o.
Linde  Material Handling Polska Sp. z o. o.