Decyzja o uruchomieniu całkowicie nowej produkcji w Gliwicach została podjęta w grudniu 2018 roku, .Powstaje kompleks typu greenfield, o łącznej powierzchni 75 tys. m2. Dedykowany jest produkcji modeli Grupy Stellantis: Peugeot Boxer, Citroen Jumper i Opel Movano.
Nowy zakład charakteryzuje się wysokim stopniem zautomatyzowaniem produkcji. Na wydziale karoserii wynosi on 96 proc. (dzięki ponad 380 robotom) w porównaniu do 83 proc. przy nadwoziach Opla Astry. W zaopatrzeniu linii produkcyjnych wykorzystanych zostanie dziewięć autonomicznych, wewnętrznych pociągów (o udźwigu do 6 ton każdy), wykonujących pętlę transportową o długości ponad 1 100 metrów.
Po przerwie wakacyjnej, w II połowie sierpnia, rozpoczną się przygotowania do produkcji pierwszych pilotażowych egzemplarzy. Na początku grudnia tego roku zjadą z linii montażowych ostatnie egzemplarze Astry, choć część wydziałów, takich jak „stara” spawalnia OMP zakończy działalność już w listopadzie.
Kierownictwo zakładów w Gliwicach zakłada, że docelowo nastąpi połączenie spółek OMP i PSA MP w jeden podmiot prawa handlowego. Hale OMP będą znacznym stopniu wykorzystane do m.in. do procesów logistycznych przy produkcji samochodów użytkowych.
|
Stellantis |
Oficjalnie uruchomienie seryjnej produkcji zaplanowano na pierwsze dni kwietnia przyszłego roku. W sierpniu 2022 roku ma zostać dodana druga zmiana, a docelowo także trzecia. Po uruchomieniu wszystkich zmian zatrudnienie może wzrosnąć do 2,5 tys. pracowników, co oznacza, że przeprowadzona zostanie nowa rekrutacja do zakładu w Gliwicach. W przyszłym roku może zostać wyprodukowanych około 40-50 tys. pojazdów. Przy produkcji na trzy zmiany w fabryce można wyprodukować rocznie 100 tys. samochodów.
Fabryka aut osobowych Opla rozpoczęła działalność produkcyjną w I półroczu 1998 r. Od modelu Astra Classic. W ciągu swojej ponad 20-letniej historii z linii montażowych zjeżdżały modele Opel Agila, Suzuki Wagon R+, Opel Zafira, Opel Cascada a w ostatnim czasie dwie ostatnie generacje Astry. Auta trafiały nie tylko na rynki europejskie ale także do Ameryki Północnej oraz Australii.