Takoni
Stokvis Tapes
VIA
pawlak_korycinska22 listopada br. odbyła się w Ministerstwie Gospodarki konferencja na temat założeń i kierunków polityki wspierania rozwoju klastrów w Polsce.

- Polityka klastrowa staje się istotnym elementem unijnej strategii gospodarczej, dlatego chcemy wspierać rozwój inicjatyw klastrowych w Polsce - powiedział podczas konferencji wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Wicepremier Pawlak podkreślił, że obszarami, które w szczególny sposób sprzyjają projektom klastrowym są specjalne strefy ekonomiczne. – Dziś w tych miejscach obserwujemy naturalne procesy tworzenia się specjalizacji branżowych, które mogą być zalążkiem klastrów. Przykładem są m.in.  Dolina Lotnicza w Rzeszowie, czy skupiska IT i przemysłu samochodowego na południu Polski - przypomniał.

Wiceszef rządu zaznaczył, że Ministerstwo Gospodarki stawia na rozwój współpracy między przedsiębiorstwami, które działają w strefach oraz wspiera inicjatywy klastrowe o największym potencjale konkurencyjnym. – Dlatego bardzo ważne jest stworzenie spójnej koncepcji obejmującej SSE, JBR, uczelnie i samorządy lokalne, która pozwoli funkcjonować takim inicjatywom w przyszłości – dodał wicepremier Pawlak.

W dostępnym na stronie Min. Gospodarki dokumencie "Polityka rozwoju klastrów a SSE" autorzy wskazują m.in.
"(...) Cechą charakterystyczną specjalnych stref ekonomicznych jest rozproszona struktura i lokalizacja na terenie kilku administracyjnych jednostek terytorialnych (województw, powiatów, gmin i miast). W związku z tym, na terenie danej strefy mogą rozwijać się inicjatywy klastrowe grupujące podmioty funkcjonujące w różnych regionach należących do strefy. Wstępna analiza wskazuje, że zasięg geograficzny klastrów z reguły nie pokrywa się z zasięgiem terytorialnym specjalnych stref ekonomicznych. Nie stanowi to jednak przeszkody dla rozwijania w strefach współpracy w ramach klasteringu. Przykładami w tym zakresie są:
  • klaster „Dolina Lotnicza” na obszarze Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park Mielec,
  • zalążek klastra motoryzacyjnego w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, obejmujący skupione wokół Toyoty przedsiębiorstwa, które działają w różnych branżach, ale produkują na potrzeby motoryzacji, (...)".
0
Udostępniono

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

BWI Poland Technologies Sp. z o.o.
MILAR Sp. z o.o.
Bodycote Polska Sp. z o.o.
Galwanizer Sp. z o.o.
VEOLIA Water Technologies Sp. z o.o.
EFAFLEX Polska Sp. z o.o.