Stokvis Tapes
Takoni
VIA
Galvanopartners
Rosyjska inwazja na Ukrainę uderzyła bardzo silnie w przemysł motoryzacyjny w Europie. Przerwane łańcuchy dostaw zostały nadzwyczaj szybko naprawione i z każdym kolejnym miesiącem roku rosła produkcja pojazdów i komponentów. Na poprawę wpłynęła również ustabilizowanie się sytuacji na rynku półprzewodników. Dzięki temu ustanowiono nowe rekordy.

Produkcja sprzedana
Po trzech kwartałach 2022 r. produkcja sprzedana w grupie PKD 29 (produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep) osiągnęła wartość 143,82 mld złotych. To o 11,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku a jednocześnie nowy rekord dla tego okresu roku. Wysoki wzrost nastąpił w III kwartale. Produkcja sprzedana w tym kwartale wyniosła około 50 mld złotych. To o około 15 mld złotych więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku. Wzrost o ponad 40 proc. związany był z dwoma czynnikami. - Przez kilka ostatnich lat o wynikach tego sektora decydowały wyłącznie organiczne wzrosty lub spadki, wynikające z aktualnej koniunktury na rynku samochodowym oraz uruchamianej nowej produkcji w fabrykach pojazdów oraz komponentów - mówi Rafał Orłowski, Partner w AutomotiveSuppliers.pl. - W tym roku na wartość sprzedaży oraz eksportu wpływają również rosnące koszty działalności, na który składają się wyższe ceny surowców, logistyki, gazu czy prądu. Przekładają się one na wzrost cen, przede wszystkim części i podzespołów. Jednak trudno precyzyjne oszacować skalę wpływu tego inflacyjnego czynnika na wyniki branży.

produkcja sprzedana trzy kwartały 2022
W grupie firm średnich i dużych (powyżej 49 osób) produkcja sprzedana wyniosła 138,4 mld złotych, o 11,1 proc. więcej niż przed rokiem. Niezmiennie zdecydowaną większość przychodów w tej grupie generują producenci części i akcesoriów (PKD 29.3). Produkcja sprzedana wytwórców komponentów po trzech kwartałach 2022 roku osiągnęła wartość 82,3 mld złotych (+9,1 proc.). Tu także padł nowy rekord.

Zatrudnienie
Po trzech kwartałach 2022 roku przeciętne zatrudnienie w zakładach produkcyjnych pojazdów, przyczep i naczep oraz części i akcesoriów, zatrudniających więcej niż 9 osób (PKD 29) wyniosło 196,6 tys. W stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku przeciętne zatrudnienie spadło o 3,9 tys. (-2 proc.). - Trend spadkowy w zakładach motoryzacyjnych nadal nie został zatrzymany - mówi Rafał Orłowski, Partner w AutomotiveSuppliers.pl. - W porównaniu do II kwartału tego roku przeciętne zatrudnienie także spadło, choć minimalnie, bo o 0,2 tys.

W komunikacie, także:
  • Czy wzrosło zatrudnienie u producentów częśći i akcesoriów?
  • nowy rekord eksportu za trzy kwartały roku
  • wrziesień 2022 - najwyższa w historii miesięczna wartość eksportu, w tym części i akcesoriów oraz akumulatorów litowo-jonowych

informacja prasowa wyniki przemyslu motoryzacyjnego trzy kwartały 2022 Pobierz pełną wersję komunikatu

0
Udostępniono
MotoSolutions

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Jaeger Polska Sp. z o.o.
Poliamid Plastics Sp. z o.o.
PLAST-MET Automotive Systems Sp. z o.o.
 Quality Control Innovation System Sp. z o.o.
VIA Technika Obróbki Powierzchniowej Sp. z o.o.
TUV NORD Polska Sp. z o.o.