Stokvis Tapes
Takoni
VIA
Galvanopartners
W I kwartale roku finansowego 2024 r. sprzedaż Magna International osiągnęła wartość 10,97 mld dolarów. To o 2 proc. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Kanadyjsko-austriackie konsorcjum poinformowała, w raporcie kwartalnym, że odnotowało utratę wartości aktywów i koszty restrukturyzacji związanych ze współpracą z Fisker na łączną kwotę 316 mln dolarów. Odpisy aktualizujące nie uwzględniają wpływu odroczonych przychodów w wysokości około 195 mln USD, które zostaną ujęte w przychodach Magna Int. w momencie spełnienia zobowiązań do wykonania świadczenia lub po rozwiązaniu umowy na produkcję SUV-a Fisker Ocean.

Obecnie koncern nie zakłada aby w Magna Steyr w Grazu była kontynuowana produkcja elektrycznych aut dla Fiskera, którego upadłość w Stanach Zjednoczonych jest niemal pewna. Pod koniec kwietnia br. austriackie media poinformowały, że Magna zapowiedziała redukcję zatrudnienia w tym zakładzie o 500 osób, w związku z zakończeniem w tym roku produkcji kluczowych modeli, w tym Fiskera Ocean, BMW serii 5 oraz Jaguarów E-Pace i I-Pace (część pracowników może trafić do innych wydziałów/zakładów w Grazu). Już w grudniu 2023 roku aktywność linii montażowych, na których prowadzona jest kontraktowa produkcja samochodów została ograniczona z dwóch do jednej zmiany. Wówczas redukcje dotknęły około 450 pracowników.

Według telewizji ORF, w 2023 roku w Grazu zostało wyprodukowanych około 10 tys. egzemplarzy Fisker Ocean wobec zakładanych 20-23 tys. Produkcja tego modelu została wstrzymana w Grazu w zeszłym miesiącu.

Powyższe czynniki wpłynęły na wynik w I kwartale 2024 r.. O ile EBITDA wzrosła do 469 mln dolarów (I kwartał 2023: 437 mln dolarów) to zysk netto spadł niemal do zera i wyniósł tylko 9 mln dolarów (I kwartał 2023: 209 mln dolarów).

Magna International obniżyła podniosła prognozę sprzedaży w całym 2024 roku do 42,6-44,2 mld dolarów (poprzednio: 43,9-45,4 mld dolarów). Zysk netto ma wynieść 1,5-1,7 mld dolarów (wcześniejsza prognoza: 1,6-1,8 mld dolarów).
0
Udostępniono
MotoSolutions

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

ISRINGHAUSEN Sp. z o.o.
EFAFLEX Polska Sp. z o.o.
SAFECHEM Europe GmbH
Alucrom Sp. z o.o.
QualityHUB24
 Quality Control Innovation System Sp. z o.o.